Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve Holokausta

Međunarodni dan sjećanja na holokaust podsjeća nas na jedan od najvećih zločina u istoriji čovječanstva, ali ujedno i teži poticanju tolerancije te sprječavanju zločina protiv čovječnosti i antisemitizma. Datum 2. avgust obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve Porajmosa/Holokausta u sjećanje na 2. avgust 1944. godine kada je u jednoj noći ubijeno 2.897 Roma u koncentracijskom logoru Auschwitz.

Širom Europe se povodom ovog datuma održavaju se komemoracije i sjećanje na taj datum i događaj.

Ovaj dan nas podsjeća na sve žrtve nacističkoga režima čija su se mučenja i smaknuća provodila zbog njihove različitosti te kako neke diskriminacije, neravnopravnosti mogu dovesti do ozbiljnih posljedica, do nasilja  i ovakvih zločina, koje trebamo javno osuđivati.

Članovi Odbora za Rome pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine,Savez Roma i brojna druga udruženja iz BiH su položili cvijeće i odali počast nevinim romskim žrtvama Holokausta u 12:00 sati na spomen obilježju u Donjoj Gradini. Nakon polaganja cvijeća održan je čas istorije.